EN

سایت رسمی نهمین تیم المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک

ترجمه‌ی فارسی آزمون‌های المپیاد جهانی ۲۰۱۸

سلام؛

 

 

به منظور تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به سؤالات المپیاد جهانی، ترجمه‌ی فارسی آزمون‌های المپیاد جهانی ۲۰۱۸ به تدریج به این مطلب افزوده خواهد شد.

 

دانلود ترجمه‌ی فارسی آزمون تحلیل داده

مجموعه‌ی آزمون‌های تحلیل داده

 

یکی از مباحث اصلی المپیاد نجوم، مبحث تحلیل داده است که %۲۵ ارزشیابی‌های المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک را به خود اختصاص می‌دهد. در گذشته، آماده‌سازی دانش‌آموزان ایرانی برای شرکت در آزمون تحلیل داده‌ی المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک با چالش‌های جدی مواجه بود. با این حال، با تلاش‌های مدال‌آوران المپیاد نجوم و اخترفیزیک و حمایت‌های رئیس کمیته‌ی نجوم و اخترفیزیک، از تابستان ۱۳۹۱، آموزش تحلیل داده در دوره‌ی تابستانه و دوره‌ی طلا نظم خاصی به خود گرفت و در ادامه‌ی این روند، آزمون‌های تحلیل داده از دوره‌ی تابستانه‌ی ۱۳۹۲ متحول شدند. در ادامه‌ی تلاش‌های انجام شده، از دوره‌ی طلای ۱۳۹۳، گروه جدید تحلیل داده با هدف حفظ استانداردهای موجود برای آموزش تحلیل داده و ارتقای کیفیت آزمون‌های تحلیل داده در المپیاد نجوم و اخترفیزیک تشکیل شد. این گروه تلاش کرد با بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند گروه قبلی و ایجاد نوآوری‌هایی در آموزش و ارزیابی، به آمادگی بهتر نمایندگان ایران در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک کمک کند.

 

مجموعه‌ی حاضر شامل آزمون‌های تحلیل داده‌ی برگزار شده در گروه تحلیل داده در دهمین دوره‌ی طلا، یازدهمین دوره‌ی طلا، دوازدهمین دوره‌ی تابستانه، دوازدهمین دوره‌ی طلا،‌ چهاردهمین دوره‌ی تابستانه و چهاردهمین دوره‌ی طلای المپیاد نجوم و اخترفیزیک است. مسئولیت گروه تحلیل داده در این دوره‌ها بر عهده‌ی شهاب‌الدین محین و محمدهادی ستوده بوده است. البته، فعالیت‌های گروه تحلیل داده و نتایج آن مرهون تلاش جمعی گروه بزرگی از افراد است. قطعاً تلاش‌ها و حمایت‌های نیما چرتاب سلطانی، مهدی سلیمانی‌فر، احسان عابدی، علی فهیم‌نیا و سایر مدال‌آوران المپیاد نجوم در بنا نهادن استانداردها، کمک بسیاری به گروه تحلیل داده کرده است. هم‌چنین لازم است از همراهان گروه تحلیل داده در این سال‌ها تشکر کنیم. برای رعایت اختصار متن، اسامی کامل همراهان گروه تحلیل داده بر روی جلد این مجموعه و در بخش مقدمه آورده شده است.

 

امید است انتشار این مجموعه به برخورداری دانش‌آموزان سراسر کشور از امکانات آموزشی مناسب برای فراگیری مبحث تحلیل داده و حفظ استانداردهای تحلیل داده در المپیاد نجوم و اخترفیزیک کمک کند.

 

پیش به سوی المپیاد جهانی!

http://9thioaa.ir/wp-content/uploads/2015/07/IOAA-Final.jpg