EN

سایت رسمی نهمین تیم المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک

کتابچه‌ی دوره‌ی تابستانه‌ی ۹۶

سلام؛

 

تابستان هر سال، برگزیدگان کشور در مرحله‌ی دوم المپیاد نجوم و اخترفیزیک در دوره‌ای که توسط باشگاه دانش‌پژوهان جوان به منظور پرورش علاقه‌ی دانش‌آموزان، ایجاد فرصت آموزشی برابر و سنجش دانش‌آموزان برگزیده برگزار می‌شود شرکت می‌کنند. در این دوره که مدت زمان آن بین ۹ تا ۱۲ هفته است، موضوعات مختلف تئوری (اخترفیزیک ستاره‌ای، اخترفیزیک کهکشانی، کیهان‌شناسی، مکانیک سماوی و نجوم کروی) و عملی (تحلیل داده و رصد) به دانش‌آموزان آموزش داده شده و مهارت آن‌ها در آزمون‌هایی جامع که با دقت آماده می‌شوند مورد سنجش قرار می‌گیرد.

مجموعه‌ی حاضر که با هدف کمک به دانش‌آموزان سراسر کشور برای آمادگی در المپیاد نجوم و اخترفیزیک منتشر می‌شود، شامل آخرین ویرایش کتابچه‌ی دوره‌ی تابستانه‌ی ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ است که در آن اطلاعات دوره، اسامی مدرسان و مدال آوران و مجموعه‌ی تمامی آزمون‌های برگزار شده در دوره‌ها قرار داده شده است. به منظور کمک به فرایند انتقال تجربه در باشگاه دانش‌پژوهان جوان، به همراه این مجموعه اطّلاعات کلّی دوره‌ی ۱۳۹۸ که توفیق اجرای آن فراهم نشد نیز منتشر می‌گردد. امید است موارد منتشر شده، برای کمک به ارتقای کیفیت المپیاد نجوم و اخترفیزیک مفید واقع شود و شاهد پیشرفت روزافزون این المپیاد در عرصه‌های ملّی و جهانی باشیم.

 

دانلود کتابچه‌ی دوره‌ی تابستانه‌ی ۹۶ به همراه ویرایش دوّم کتابچه‌ی دوره‌ی تابستانه‌ی ۹۷

 

دانلود اطّلاعات کلّی دوره‌ی تابستانه‌ی ۹۸

کتابچه‌ی دوره‌ی تابستانه‌ی ۹۷

سلام؛

 

تابستان امسال، چهاردهمین دوره‌ی تابستانه‌ی المپیاد نجوم و اخترفیزیک برگزار شد و با همه‌ی سختی‌ها، ناملایمات و لذت‌هایش برای دانش‌پژوهان و گروه برگزار کننده به پایان رسید. مجموعه‌ی پیوست، شامل اطلاعات دوره، اسامی مدرسان و مدال آوران و مجموعه‌ی تمامی آزمون‌های برگزار شده در دوره است. امید است انتشار این مجموعه به آمادگی بهتر دانش‌آموزان سراسر کشور برای شرکت در المپیاد نجوم و اخترفیزیک کمک کند.

 

 

چند پی‌نوشت شخصی:

پی‌نوشت ۱: از همراهی یکایک افرادی که نامشان در این فایل آورده شده است، مجدداً تشکر می‌کنم. بدون شک اتفاقات این دوره نتیجه‌ی تلاش جمعی همه‌ی برگزارکنندگان و دانش‌پژوهان حاضر در آن است.

پی‌نوشت ۲: قبل از شروع دوره و در طول دوره، نظرات مشورتی روزبه قادری، شهاب‌الدین محین و امیراحسان علیزاده کمک شایانی به بهبود عملکرد بنده داشته است. از این ۳ نفر صمیمانه سپاسگزارم.

پی‌نوشت ۳: از آقای دکتر مهدی خاکیان قمی و آقای دکتر حسین حقی بابت حسن اعتماد، حمایت‌ها و فرصت ۳ ساله‌ای که برای کسب تجربه در اختیار بنده قرار دادند تشکر می‌کنم. تجربیات به دست آمده در این مدت، چراغ راه من در ادامه‌ی مسیر خواهد بود.

پی‌نوشت ۴: به امید موفقیت همه‌ی «جوجه‌های من» در تمامی مراحل زندگی!

پاسخنامه مرحله ۲ دوره ۷

سلام به همگی

پاسخ نامه مرحله ۲ دوره ۷ در زیر گذاشته شده چون هیچ جایی پاسخ مناسبی نداشت تصمیم گرفتیم پاسخ نامه این دوره رو خودمون بنویسیم

 

 

موفق باشید

پاسخنامه‌ی تشریحی مرحله‌ی ۱

سلام؛

 

پاسخنامه‌ی تشریحی آزمون مرحله ۱ یازدهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک از طریق لینک زیر قابل دریافت می‌باشد:

به اطّلاع می‌رساند با توجّه به درست بودن هر دو مقدار ۶ و ۶٫۵ برای حدّ قدر چشم انسان، هر دو گزینه‌ی ۳ و ۴ از سؤال ۵ درست هستند.

بعد مرحله یک

سلام
مرحله یک هم که تموم شد! امیدوارم تونسته باشید ، به چیزی که می خواستید ، برسید!!
راند دوم از دیروز شروع شده !
.
.
.
.
.
.
.
هیس س س س س !! بقیه اش در گوشی ه !!

آزمون‌های دهمین دوره تابستانی

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا

 

با سلام و عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام رضا (ع)

فایلی که در زیر برای دانلود آماده شده است، مجموعه‌ی آزمون‌های دهمین دوره‌ی تابستانی المپیاد نجوم است که با توجه به پاسخنامه‌هایی که در روز اعتراضات به برد زده شد، بازنویسی شده اند. امید است که مورد استفاده‌ی علاقه‌مندان قرار بگیرد و مفید واقع شود.

علیه توکّلت و الیه انیب

نکته: فایل قبلی با فایلی با کیفیت بالاتر تعویض شد.

سؤالات مکانیک دوره‌ی تابستانه

همه ساله در طول دوره‌ی تابستانه علاوه بر آزمون‌های میان‌ترم و پایانی، تعدادی مجموعه سؤال نیز به منظور آمادگی و تسلّط بیشتر روی مطالب از سوی اساتید هر مبحث ارائه می‌شوند. در ادامه، مجموعه‌ی سؤالات مکانیک ارائه شده توسّط آقای حمیدرضا اکبری در طول دوره‌ی تابستانه‌ی ۱۳۹۳ برای دانلود آماده شده‌است. این تمرینات در طول کلاس‌های دوره با موضوعات مقاطع مخروطی، نیروی مرکزی، دستگاه نالخت، مسئله‌ی دو جسم و زمان در مدار حل شدند.

 

از جناب آقای اکبری بابت در اختیار قراردادن این تمرینات سپاس‌گزاریم.