EN

سایت رسمی نهمین تیم المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک

امتحانات نهایی

سلام

خب انشالله که دیروز “راضی” از سر جلسه بیرون اومده باشید. درباره ی آزمون فقط این رو بگم که اگر وقت کم اوردید زیاد نگران نباشید.

و اما در تکمیل حرف های آقای هادیان چند نکته درباره ی امتحانات نهایی میخواستم اضافه کنم و مخاطبم هم طبعاً سومی ها هستند:

اول اینکه در این مدت تا اعلام نتایج مرحله دو کلاً فرض را بر این بگذارید که مرحله دوم قبول نمی شوید و درست بنشینید نهایی بخونید. بودند کسانی که روزهای آخر دوره چهل که داشتند نقره یا برنز می شدند ابراز پشیمانی می کردند از اینکه چرا نهایی ها رو جدی نگرفتند. نهایتاً فقط ۱۰ نفر هستند که از کنکور و نهایی بی نیاز میشن و حتی به صورت احتمال هم بخوایم بررسی کنیم احتمال اینکه شما جزو اون ۱۰ نفر نباشید وجود داره. پس «چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟»

در طول این دو هفته ای که تا شروع امتحانات نهایی مانده می تونید حداقل ۸ تا از ۱۰ تا درسی که توی نهایی میاد رو هر کدوم یک دور بخونید. (تجربه ی شخصی: خوندن ۸٫۵ تا از درس ها در ۱۱ روز) پس تنبلی رو کنار بگذارید و از فردا (دیگه نهایتاً پس فردا) شروع کنید به خوندن.

اکیداً توصیه میکنم که به هیچ وجه به جزوه ی معلم های مدرسه رجوع نکنید و فقط خود کتاب رو بخونید و تمرین هاش رو حل کنید. برای درس هایی مثل حسابان و هندسه و فیزیک و … هم بنظر من حل المسائل هایی که در اینترنت هست خوبه و بازم نیازی به جزوه معلم نیست. سراغ کتابهایی که برای کنکور نوشته شده اند و درسنامه و اینها دارند هم اصلا نروید. برای درس های دینی و ادبیات قبل از اینکه شروع به خوندن کنید هم خوبه یک نگاهی به سوالات نهایی بندازید تا دستتون بیاد که چطوری باید این درس ها رو خوند.

روز قبل امتحان وقتی درس رو تموم کردید حتماً حتماً سوالات نهایی سالهای گذشته رو حل کنید.(سالهای اخیر مهم ترند.) چون خیلی از سوالات نهایی کاملاً تکراری هستند. بعد از حل کردن هم با توجه به بارم بندیِ پاسخنامه تصحیح کنید و به خودتون نمره بدید. این طوری می فهمید که توی نهایی چه طوری نمره میدن و برای شیوه نوشتنون سر امتحان مفیده.

در نهایت امتحانات نهایی فقط به دقت احتیاج دارند و حتی با درس خوندن در این مدت کمِ باقی مانده هم میشه معدل خیلی خوبی بدست اورد.

انشالله نمره ی زندگیتون همیشه ۲۰ باشه 🙂

بعد از مرحله دو

سلام
امیدوارم که امتحان رو خوب داده باشید و حالتون هم خوب باشه . ولی اگه امتحانتون رو هم خوب ندادید دومی مهم تره .یه سری توصیه دارم برای بعد مرحله دو ، چیزایی که احتمالا قبلا هم خیلیاش رو شنیدین ولی یادآوری شون همین الان لازمه چون خیلی مهمن

اولش راجع به پاسخ نامه ، اگه باشگاه خودش بعد از انتشار سوال ها پاسخنامه منتشر نکنه ما خودمون یه پاسخنامه تشریحی برای این آزمون می نویسیم .

دومش راجع به کف بینی ! این که برید توی سایت ها یا هی از این و اون کف بپرسید اصلا کار درستی نیست . چون عدد هایی که گفته می شه واقعا در حد غیب گوییه . تا زمانی که برگه ها تصحیح نشه کف معلوم نیست .و این که شما مرحله دو قبول می شید یا نمی شید هیچ ربطی به برنامه کاری شما از الان تا زمان اعلام نتایج مرحله دو نداره(الان میگم چرا) صبر کنید تا نتیجتون بیاد و تا اون موقع ترجیحا مرحله دو رو فراموش کنید

سومش راجع به المپیاد خوندن بعد مرحله دو که شدیدا کار غلطیه . الان حتی اگه مطمئن هستید که مرحله دو قبول می شید (که اطمینان جاهلانه ایه ) المپیاد خوندن تا قبل اعلام نتایج مرحله دو خوب نیست . مغز بعضی وقتها به زمان برای ته نشین شدن اطلاعات نیاز داره .
چهارمش که از همه مهم تره راجع به امتحان نهایی ؛ نمره امتحان نهایی شما تاثیر مستقیم و بسیار زیادی (خیلی بیشتر از مدال نقره و برنز )توی کنکور شما داره . ممکنه ساده بودن کتاب درسی باعث این اشتباه بشه که فکر کنید امتحان نهایی نیاز به خوندن نداره که من همین الان شما رو از این اشتباه در آوردم. نمره خوب گرفتن تو امتحانات نهایی کار ساده ایه ولی باید براش خیلی درس بخونی . برای آمادگی امتحانات علاوه بر خوندن کتاب درسی و حل سوالاش بهتره که سوالای سال های اخیر امتحان نهایی رو هم حل کنید .
امیدوارم همیشه راهتون روشن باشه .
راستی یادم رفت خسته نباشید

شمارش معکوس!

سلام دوباره

فروردین هم تموم شد و با شتاب داریم به تاریخ مهم نزدیک میشیم! 🙂

کاملاً قابل درکه که هر چی نزدیک‌تر میشیم اضطراب و نگرانی بیشتری رو احساس بکنید و مدام در مورد نتیجه‌ی آزمون و اتفاقات بعدش خیال‌پردازی کنید. (حالا چه خیالات خوب چه بد!)

این حرفی رو که می‌خوام بزنم شاید الآن براتون ملموس نباشه اما قطعاً یه روز بهش می‌رسید. پس امروز بدون دلیل از من بپذیرید! این که قبول شدن یا نشدن‌تون تو مرحله دو و (در حالت اول) رنگ مدالی که خواهید گرفت واقعاً واقعاً و دوباره تاکید می‌کنم واقعاً «هیچ» تاثیری در بلندمدت در زندگی‌تون نخواهد داشت. در واقع ما از المپیاد یک بت مقدس ساختیم و چند سال از عمرمون روی برای پرستش این بت گذاشتیم، دریغا که خود بت هیچ اهمیتی نداره و این زیبایی های مسیره که باید برای ما مهم باشه. این رو یک روز یه مدال نقره‌ی نجوم بهم گفت و من تا چند ماه بعد از گرفتن مدالم حرفش رو درک نکردم.

صرف نظر از تموم این حرف‌ها (که امیدوارم در این زمان از من بپذیرید) امروز می‌خوام چند تا کار بهتون بگم که در روزهای آینده انجام بدید تا بهتون کمک کنه برای روز امتحان آماده‌تر باشید و آرامش بیشتری باشید. عمل کردن به این کارها به من خیلی کمک کرد، هم در زمان آزمون مرحله دو و هم بعد از اون در طول دوره‌ی تابستانه.

معرفی سایت

سلام
در این پست می خواهم یک سایت را معرفی کنم.
سایت زیر مربوط به استاد حمیدرضا اکبری است که حدود شش هفت ماه است که راه افتاده. در این سایت شما می توانید با مسائل مختلف چالشی و زیبای مکانیک سماوی آشنا شوید و به عنوان یک منبع خوبِ مسائل مکانیک سماوی به حل مسائل آن بپردازید. هم چنین پست هایی هم در رابطه با معرفی کتاب های مکانیک در آن وجود دارند.
به امید توفیق روزافزون برای ایشان.

cel-mech.ir

موفق باشید.

توصیه های بعد از مرحله ۱

سلام به همگی .

مرحله ۱ هم با تمام خوبی ها و بدی های خودش تموم شد .امیدوارم که تونسته باشید آزمون خوبی پشت سر گذاشته باشید. لازم دیدم چند تا نکته رو که واسه خودم بعد از مرحله ۱ تو این ۳ سال پیش اومده بگم و فکر میکنم کسی هم تا حالا به این نکات اشاره نکرده .